Wydawca treści
położenie
Nadleśnictwo Płońsk położone jest na terenie województwa mazowieckiego w powiatach: ciechanowskim (gminy Glinojeck i Ojrzeń), nowodworskim (gmina Nasielsk) oraz płońskim (gminy Miasto Płońsk, Raciąż, Baboszewo, Dzierżążnia, Joniec, Naruszewo, Nowe Miasto, Płońsk, Sochocin, Załuski).
Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Szerominku przy ulicy Spokojnej 1.
W skład Nadleśnictwa Płońsk wchodzi 8 leśnictw: Nasielsk, Modzele, Paryż, Kuchary, Kępa, Kiełki, Tustań, Nacpolsk.
Nadleśnictwo Płońsk położone jest poza zasadniczymi i najważniejszymi elementami sieci obszarów przyrodniczych o znaczeniu europejskim i międzynarodowym. Przez obszar nadleśnictwa przebiega natomiast korytarz ekologiczny o znaczeniu krajowym, obejmujący dolinę rzeki Wkry. Z tegoż powodu flora i fauna Nadleśnictwa Płońsk nie obfituje w rzadkie gatunki i osobliwości przyrodnicze.
Kompleksy leśne są dość silnie rozproszone. Część środkowa i zachodnia jest stosunkowo najsłabiej zalesiona. Największe, zwarte obszary leśne zlokalizowane są na terenie gminy Naruszewo oraz gminy Sochocin.
Duży zasięg terytorialny nadleśnictwa, stosunkowo niska lesistość obszaru oraz silne rozdrobnienie utrudniają gospodarowanie zasobami leśnymi.
Zainteresowanych dokładniejszym opisem warunków przyrodniczych, odsyłamy do lektury Planu Urządzenia Lasu: http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_warszawa/nadl_plonsk/plan_urzadzania_lasu
Najnowsze aktualności
Majówka 25 - Straż Leśna zadba o bezpieczeństwo
Majówka 25 - Straż Leśna zadba o bezpieczeństwo
Centralna akcja rozpoczyna się 29 kwietnia i potrwa ona do 9 maja br. W tym czasie funkcjonariusze straży leśnej będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu osób w nich przebywających oraz chronić zasoby przyrodnicze. Akcja „Majówka 25” ma zapewnić także bezpieczeństwo pożarowe. Straż leśna ma obowiązek reagować na przypadki naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą spowodować pożar lasu, jego rozproszenie, czy też utrudnianie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Osobom, które nie przestrzegają przepisów grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z innymi służbami, m.in. Policją czy Strażą Graniczną.
W celu ochrony lasów przed szkodnictwem leśnicy w całej Polsce, a zwłaszcza straż leśna jako zespół terenowy powołany do zwalczania przestępstw i wykroczeń, monitorują lasy przed ewentualnymi zagrożeniami. W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym będą prowadzone wzmożone kontrole leśnych ostępów.
Lasy zajmują już ok. 29,6 proc. powierzchni Polski, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Przeważają lasy publiczne, a znakomitą większością (ok. 7,1 mln ha) zarządzają Lasy Państwowe. A w nich leśnicy udostępniają szlaki piesze, rowerowe, miejsca biwakowe i obozowiska. Wszystkich niezdecydowanych co robić w długi majowy weekend Lasy Państwowe zapraszają na wycieczkę do pobliskiego lasu. W odnalezieniu odpowiedniego miejsca pomocny może się okazać nasz portal „Czas w las”. Wybierając się na spacer do lasu warto odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach). Dzięki niej można zweryfikować opcje bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania lub udostępnić swoją lokalizację innym osobom.