Wydawca treści
rezerwaty
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Rezerwat przyrody „Dziektarzewo" - rezerwat częściowy utworzony w 1964 roku. Przedmiotem ochrony jest niewielki fragment starodrzewia o powierzchni 5.39 ha pochodzenia naturalnego, położony na skarpie rzeki Wkry. Obiekt usytuowany jest niedaleko miejscowości Dziektarzewo, gmina Baboszewo, tuż obok drogi krajowej E7 z Warszawy do Gdańska. Głównym walorem przyrodniczym jest widok na lustro rzeki i strome zbocze, porośnięte lasem łęgowym. Najatrakcyjniejszą porą roku do zwiedzania jest maj. Z ciekawszych roślin naczyniowych występują tu ściśle chronione: brodaczka kępkowa, przylaszczka pospolita, kruszczyk szerokolistny, widłak jałowcowaty, paprotka zwyczajna. W rezerwacie notowano m.in. występowanie wydry, puszczyka, rzekotki drzewnej, padalca, jaszczurki zwinki i biegaczy.
Rezerwat przyrody „Noskowo" - rezerwat częściowy utworzony w 1977 roku, o powierzchni 75.79 ha.
Przedmiotem ochrony jest wielogatunkowy starodrzew o charakterze naturalnym. Występują tam naturalne zbiorowiska lasów grądowych przechodzących do zbiorowisk lasów łęgowych. Przez "Noskowo" przepływa struga, w której idealne miejsce do bytowania znalazły bobry. Rezerwat obfituje w liczne drzewa o wymiarach pomnikowych. Flora rezerwatu ma charakter typowy dla lasów liściastych. Tworzą ją gatunki mezotroficzne: gajowiec żółty, niecierpek pospolity, kopytnik pospolity, gwiazdnica gajowa, miodunka ćma, piżmaczek wiosenny, złoć żółta i inne. Rośliny chronione występujące w rezerwacie to objęty ścisłą ochroną kopytnik pospolity, oraz częściowo chronione kruszyna pospolita, porzeczka czarna, marzanka wonna. Cenne gatunki zwierząt stwierdzone w rezerwacie to m.in. pachnica dębowa, bóbr, dzięcioł czarny, puszczyk, zaskroniec, rzekotka drzewna, traszka zwyczajna, biegacze.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Zielony Punkt Kontrolny
Zielony Punkt Kontrolny
Zielony Punkt Kontrolny
Nadleśnictwo Płońsk serdecznie zaprasza do korzystania z oferty w ramach "Zielonego Punktu Kontrolnego" (ZPK). Jest to nowa forma udostępniania obszarów leśnych i doskonała okazja do aktywnego spędzania wolnego czasu, dzięki coraz popularniejszym w naszym kraju biegom na orientację (BnO). Koncepcja ta polega na odnajdywaniu w terenie, w odpowiedniej kolejności, stałych punktów kontrolnych przy użyciu mapy i kompasu.
Punkty kontrolne umieszczone są na terenie leśnictwa Kuchary oraz Kępa. Punkty rozmieszczone w leśnictwie Kuchary mieszczą się na terenie szkółki leśnej, oprócz tras zwykłych do dyspozycji są również trasy edukacyjne.
Leśnictwo Kępa to jeden z piękniejszych i ciekawszych przyrodniczo miejsc w naszym nadleśnictwie. Do dyspozycji są zwykłe punkty kontrolne jak również przygotowano dwie trasy rowerowe.
Wszystkie materiały są dostępne do pobrania ze strony.jak również po uprzednim kontakcie z pracownikiem nadleśnictwa który wyśle mapy na adres e-mail.
Kontakt: piotr.borowski@warszawa.lasy.gov.pl
Mapy do pobrania:
Leśnictwo Kępa:
Kępa trasa długa łatwa opis słowny
Kępa trasa długa łatwa piktogram
Kępa trasa krótka łatwa opis słowny
Kępa trasa krótka łatwa piktogram
Kępa trasa średnia opis słowny
Leśnictwo Kuchary (szkółka leśna)