Wydawca treści Wydawca treści

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny

Nadleśnictwo Płońsk serdecznie zaprasza do korzystania z oferty w ramach "Zielonego Punktu Kontrolnego" (ZPK). Jest to nowa forma udostępniania obszarów leśnych i doskonała okazja do aktywnego spędzania wolnego czasu, dzięki coraz popularniejszym w naszym kraju biegom na orientację (BnO). Koncepcja ta polega na odnajdywaniu w terenie, w odpowiedniej kolejności, stałych punktów kontrolnych przy użyciu mapy i kompasu.

Punkty kontrolne umieszczone są na terenie leśnictwa Kuchary oraz Kępa. Punkty rozmieszczone w leśnictwie Kuchary mieszczą się na terenie szkółki leśnej, oprócz tras zwykłych do dyspozycji są również trasy edukacyjne.

Leśnictwo Kępa to jeden z piękniejszych i ciekawszych przyrodniczo miejsc w naszym nadleśnictwie. Do dyspozycji są zwykłe punkty kontrolne jak również przygotowano dwie trasy rowerowe.

Wszystkie materiały są dostępne do pobrania ze strony.jak również po uprzednim kontakcie z pracownikiem nadleśnictwa który wyśle mapy na adres e-mail.

Kontakt: piotr.borowski@warszawa.lasy.gov.pl

 

Mapy do pobrania:

Leśnictwo Kępa:

Kępa trasa rowerowa 1 

Kępa trasa rowerowa 2

Kępa trasa długa

Kępa trasa długa opis słowny

Kępa trasa długa piktogram

Kępa trasa długa łatwa

Kępa trasa długa łatwa opis słowny

Kępa trasa długa łatwa piktogram

Kępa trasa krótka łatwa

Kępa trasa krótka łatwa opis słowny

Kępa trasa krótka łatwa piktogram

Kępa trasa średnia

Kępa trasa średnia opis słowny

Kępa trasa średnia piktogram

 

Leśnictwo Kuchary (szkółka leśna)

Kuchary trasa 1

Kuchary trasa 2

 


polecane artykuły polecane artykuły

Powrót

Las do góry nogami

Las do góry nogami

Kilka słów o akcji

   Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!

Lasy Państwowe od wielu lat podejmują szereg działań w celu ochrony nietoperzy oraz szeroko pojętej edukacji społeczeństwa w zakresie znajomości ekologii i zwyczajów tych niezwykłych ssaków.

Obszar Natura 2000 – stanowisko mopka na terenie Leśnictwa Tustań

   Na terenie Nadleśnictwa Płońsk, w obrębie naruszewskim, odnotowano bogate stanowisko mopka (Barbastella barbastellus). To jedno z niewielu znanych letnich stanowisk gatunku w tej części niżu. Położone jest w pobliżu licznego (kilkaset osobników) zimowiska mopków w fortach Twierdzy Modlin. W roku 2022 wspomniany obszar został zakwalifikowany do programu szczególnej ochrony przyrody – Natura 2000.

Jednostki LP w akcjach na rzecz ochrony nietoperzy

   Zachęcamy do zapoznania się z przykładami ciekawych akcji, w które włączały się jednostki Lasów Państwowych na terenie całego kraju:

  • Nadleśnictwo Namysłów w swoim budynku ("nietoperzarni") od dwóch lat prowadzi spotkania edukacyjne, w których uczestniczy około 500 osób rocznie (RDLP Katowice);
  • W 2021 roku Nadleśnictwo Namysłów podjęło się renowacji budynku gospodarczego i jego adaptacji na nietoperzarnię. Zamontowano wówczas także tablice informacyjno-edukacyjne oraz budki dla nietoperzy na trasie edukacyjnego szlaku rowerowego "Tropem nietoperza Gacka i czapli Klary" (RDLP Katowice);
  • Nadleśnictwo Kołaczyce włączyło się w coroczne wydarzenie jakim jest „XX Karpacka Noc Nietoperzy”, celem działań jest kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa i pobudzanie odpowiedzialności za dobro zwierząt, szczególnie na przykładzie nietoperzy (RDLP Krosno);
  • Ciekawą inicjatywą poszczycić się mogą Nadleśnictwa Narol i Lubaczów, gdzie dobiega końca realizacja projektu „Ochrona zagrożonych gatunków nietoperzy w ramach sieci Natura 2000 w województwie podkarpackim”, w ramach którego przeprowadzono adaptację bunkrów tzw. „Linii Mołotowa”, znajdujących się na obszarze Natura 2000 Horyniec - polegały m.in. na okratowaniu wejść do bunkrów, zasłonięciu otworów wylotowych na broń, zamontowaniu wewnątrz bunkrów cegieł „dziurawek”, pustaków oraz innych elementów sprzyjających adaptacji (RDLP Krosno);
  • Projekt „Ochrona mopka zachodniego w lasach” realizowany przez Uniwersytet Wrocławski i Towarzystwo ochrony Przyrody NIETOPEREK to z kolei inicjatywa, w którą zaangażowało się Nadleśnictwo Oleśnica Śląska (RDLP Wrocław).

Zachęcamy do dośledzenia przebiegu akcji na stronach internetowych jednostek LP.

Czy wiesz, że…?

   Włączając się do akcji, Nadleśnictwo Płońsk przedstawia poniżej kilka informacji, które dotyczą nie tylko funkcjonowania tych niezwykłych zwierząt, ale także ich ochrony. Zainteresowani znajdą też instrukcje działań w momencie, gdy spotkamy nietoperza wymagającego pomocy. Na początek kilka ciekawostek:

  1. Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy.
  2. W Polsce występuje 28 gatunków nietoperzy i wszystkie są pod ochroną.
  3. Nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. komarów i meszek!
  4. Możemy delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom.
  5. Serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę.

Nietoperze – niezwykłe stworzenia

Gdy zetkniemy się z nietoperzem, który potrzebuje pomocy…

Dowiedz się więcej!

Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami i materiałami informacyjnymi dotyczącymi nietoperzy oraz akcji „Las do góry nogami”:

Materiały: Portal pracowniczy LP