Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VIII Turniej Ekologiczny

VIII Turniej Ekologiczny

W dniu 16 czerwca 2018 roku podczas pierwszego dnia XIX Mazowieckich Dni Rolnictwa w Płońsku odbył się już po raz VIII Turniej Ekologiczny. Idea wydarzenia ma na celu propagowanie ekologii i ochrony środowiska. W turnieju uczestniczyło 10 drużyn od 3 do 5 osób w drużynie. Turniej co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż można wykazać się szeroką wiedzą z zakresu ekologii.

W poszczególnych zadaniach jakie zostały przygotowane przez organizatorów drużyny wykazały się dużą znajomością gatunków ptaków występujących w polskich lasach oraz gatunków drzew. W kolejnych zadaniach rozpoznawane były tropy zwierząt mieszkających na terenach leśno-polnych oraz układanie krążków przekroju drewna i poprawne odgadnięcie gatunku. Sportowo-wyczynowe etapy, które znajdowały się pomiędzy zadaniami dostarczały wiele dobrej zabawy. Do II etapu turnieju zakwalifikowało się pięć drużyn. Każda z nich odpowiadała na trzy wylosowane pytania  z Ekologicznego Koła Fortuny. Do finału przeszły trzy drużyny, na tym etapie  było dużo emocji dzięki  kreatywnej zabawie w Eko-Kalambury, która była jednocześnie zdaniem finałowym.

Wszystkie drużyny zostały nagrodzone, natomiast na podium stanęły: „Jakubiak”, „Zieloni”          i „ Mossakowscy”.

Do zobaczenia za rok na IX Turnieju Ekologicznym.