Wydawca treści
użytkowanie
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym
- celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.
W Nadleśnictwie Płońsk corocznie pozyskujemy blisko 62 tys. metrów sześciennych drewna.
Najnowsze aktualności
Pokaz bezzałogowych statków powietrznych
Pokaz bezzałogowych statków powietrznych
W dniach 16 - 17 października 2024 r. na terenie Nadleśnictwa Płońsk odbył się pokaz rozwiązań dronowych oraz urządzeń z zakresu optoelektroniki i zabezpieczenia, prezentowany przez firmę Uniforce.
Dron startujący ze stacji dokującej
W ciągu dwóch dni ośrodek w Płońsku odwiedzili specjaliści i piloci dronowi, będący przedstawicielami Służb Mundurowych, m.in. reprezentanci Straży Leśnej z całego kraju oraz wojskowi.
Prezentacja miała charakter teoretyczno-praktyczny - odbywała się zarówno w sali konferencyjnej jak i na zewnątrz.
Otwarcie części teoretycznej przez Nadleśniczego, Wojciecha Kałę
Przed biurem Nadleśnictwa została rozstawiona infrastruktura dronowa – nowoczesna stacja dokująca NEST, moduł naziemny dronów na uwięzi, systemy przekaźnikowe, a także tablice multimedialne umożliwiające uczestnikom prezentacji śledzenie szczegółów misji realizowanych przez prezentowane drony.
Stacja dokująca wraz z dronem gotowym do rozpoczęcia misji
Coraz to bardziej zaawansowane nowoczesne technologie dronowe pomagają Lasom Państwowym monitorować duże obszary leśne, chroniąc przyrodę i zapewniając dane związane ze stanem drzew i populacją zwierząt.
Bezzałogowe statki powietrzne pozwalają również na wykonywanie nieprawdopodobnych zdjęć. Dziękujemy pracownikom firmy Uniforce za przepiękne ujęcia naszego biura i jego okolicy.