Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
VIII Turniej Ekologiczny
VIII Turniej Ekologiczny
W dniu 16 czerwca 2018 roku podczas pierwszego dnia XIX Mazowieckich Dni Rolnictwa w Płońsku odbył się już po raz VIII Turniej Ekologiczny. Idea wydarzenia ma na celu propagowanie ekologii i ochrony środowiska. W turnieju uczestniczyło 10 drużyn od 3 do 5 osób w drużynie. Turniej co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż można wykazać się szeroką wiedzą z zakresu ekologii.
W poszczególnych zadaniach jakie zostały przygotowane przez organizatorów drużyny wykazały się dużą znajomością gatunków ptaków występujących w polskich lasach oraz gatunków drzew. W kolejnych zadaniach rozpoznawane były tropy zwierząt mieszkających na terenach leśno-polnych oraz układanie krążków przekroju drewna i poprawne odgadnięcie gatunku. Sportowo-wyczynowe etapy, które znajdowały się pomiędzy zadaniami dostarczały wiele dobrej zabawy. Do II etapu turnieju zakwalifikowało się pięć drużyn. Każda z nich odpowiadała na trzy wylosowane pytania z Ekologicznego Koła Fortuny. Do finału przeszły trzy drużyny, na tym etapie było dużo emocji dzięki kreatywnej zabawie w Eko-Kalambury, która była jednocześnie zdaniem finałowym.
Wszystkie drużyny zostały nagrodzone, natomiast na podium stanęły: „Jakubiak”, „Zieloni” i „ Mossakowscy”.
Do zobaczenia za rok na IX Turnieju Ekologicznym.