Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VII Bieg Wiosny Tustań 2024

VII Bieg Wiosny Tustań 2024

W niedzielę - 14 kwietnia 2024 r. - na terenie Nadleśnictwa Płońsk, w leśnictwie Tustań, odbył się Bieg Wiosny Tustań 2024, współorganizowany przez Samorząd Gminy Naruszewo,  Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Łomiankach o. w Naruszewie, Klub Biegacza im. Piotra Sekowskiego w Płońsku oraz Nadleśnictwo Płońsk.

Zawody odbywały się na trzech dystansach – bieg na 2,5 i 10 km oraz marsz nordic walking na dystansie 5 km. Pamiątkowe medale otrzymali wszyscy uczestnicy biegów i marszu, zaś strefa medalowa została obdarowana nagrodami rzeczowymi.

Zwycięzcą biegu głównego na 10 kilometrów został Mariusz Ciećwierz (Parlin), drugi był Paweł Bronowski (Kazuń Polski), a trzeci Krystian Górski (Agnieszkowo).

Wśród kobiet najlepsza okazała się Magdalena Perchaluk (Warszawa), na drugim miejscu bieg ukończyła Magda Sekścińska (Warszawa), a trzecia była Alicja Czytrzyńska (Wygoda Smoszewo).

Bieg na 2,5 kilometra wygrał Kacper Górski (Agnieszkowo), drugi był Dawid Włodarczyk (Sójki), a trzeci Błażej Jasiorski (Wichorowo).

Wśród kobiet najlepsza była Wioleta Goszczyńska (Nowy Dwór Maz.), a podium uzupełniły druga Alicja Gawlińska (Strzegowo) i trzecia Dorota Budkowska (Czerwińsk).

Najlepszy w marszu nordic walking był Radosław Wypych (Legionowo), drugi Krzysztof Człapski (Warszawa), a trzeci Dariusz Świstek (Wieliszew).

Wśród kobiet wygrała Katarzyna Sztylka (Warszawa) przed Kariną Bieńkowską (Płock) i Justyną Sawicką (Płońsk).

Tradycją biegu wiosny jest też nagrodzenie najlepszych z gminy Naruszewo. Wyróżnieni zostali: Małgorzata Grzeszek (Radzymin) i Arkadiusz Tomaszewski (Naruszewo) - za bieg na 10 km; Maja Kołodziejska (Strzembowo) i Błażej Jasiorski (Wichorowo) - za bieg na 2,5 km oraz Hanna i Zbigniew Nowiccy (Januszewa) za marsz nordic walking.

Nagrody najlepszym wręczała Wójt Gminy Naruszewo - Beata Pierścińska, przedstawiciel płońskiego nadleśnictwa - Marek Pawliczuk i Anna Fronczak z naruszewskiego oddziału Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Łomiankach.