Wydawca treści
użytkowanie
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym
- celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.
W Nadleśnictwie Płońsk corocznie pozyskujemy blisko 62 tys. metrów sześciennych drewna.
Najnowsze aktualności
VIII Bieg Wiosny Tustań 2025
VIII Bieg Wiosny Tustań 2025
W niedzielę 6 kwietnia 2025 r. na terenie Nadleśnictwa Płońsk, w Leśnictwie Tustań, po raz ósmy odbył się Bieg Wiosny Tustań 2025 organizowany przez Samorząd Gminy Naruszewo, przy współpracy z Nadleśnictwem Płońsk, Mazowieckim Bankiem Spółdzielczym w Łomiankach o. w Naruszewie oraz Klubem Biegacza im. Piotra Sekowskiego w Płońsku.
Na listy startowe wpisało się blisko 200 zawodniczek i zawodników. Biegi i marsz, mimo wietrznej pogody i niskiej temperatury odbyły się w miłej atmosferze, zaś uroku rywalizacji dodawało otoczenie budzącej się do życia wiosennej przyrody. Koło Gospodyń Wiejskich
i pracownicy Gminy Naruszewo zadbali o to, by nikt z uczestniczących – sportowców, kibiców czy organizatorów nie czuł głodu i chłodu, ponieważ pod namiotami można było napić się gorących napojów, skosztować przygotowanych specjalnie na tę okoliczność lokalnych specjałów, m.in.: przecieraków, kartoflaka, bigosu czy zupy jarzynowej.
Zawody podzielone były na 2 kategorie – biegi i marsz Nordic Walking. Biegi zorganizowane zostały na dystansach 2,5 oraz 10 km, natomiast marsz nordic walking - na dystansie 5 km. Pamiątkowe medale otrzymali wszyscy uczestnicy biegów i marszu, zaś strefa medalowa została uhonorowana również nagrodami rzeczowymi.
Statuetki i nagrody najlepszym zawodnikom wręczali Pani Beata Pierścińska - Wójt Gminy Naruszewo, Pan Wojciech Kała - Nadleśniczy Nadleśnictwa Płońsk oraz Pani Anna Fronczak
z Naruszewskiego Oddziału Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Łomiankach.