Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zakup gruntów leśnych

Zakup gruntów leśnych

OGŁOSZENIE

Nadleśnictwo Płońsk informuje, że jest zainteresowane zakupem lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia, położonych w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa:

  • W powiecie płońskim (gminy: Baboszewo, Dzierzążnia, Joniec, Naruszewo, Nowe Miasto, Płońsk, Raciąż – Bogucin, Chyczewo, Ćwiersk, Dobrska Kolonia, Dobrska Włościany, Drozdowo, Gralewo, Kaczorowy, Kiełbowo, Kiniki, Kozolin, Kraśniewo, Kruszenica, Łempin, Nowe Gralewo, Młodochowo Nowe, Pęsy, Młodochowo Stare, Strożęcin, Szapsk, Wępiły, Witkowo, Złotopole; Sochocin, Załuski)
  • W  powiecie ciechanowskim (gminy Ojrzeń, Glinojeck ob. Wiej. – Bielawy Malużyn, Ogonowo, Płaciszewo, Sadek, Strzeszewo, Kondrajec Szlachecki)
  • W powiecie pułtuskim (gmina Świercze)
  • W powiecie nowodworskim (gmina Nasielsk)

 Lasy lub grunty przeznaczone do zalesienia (w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku tego planu gdy grunty te zostały przeznaczone do zalesienia w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) mogą być nabyte w szczególności:

  • Bezpośredniej przyległości do gruntu pozostającego w zarządzie Nadleśnictwa Płońsk,
  • Zniesienia współwłasności lasu, gruntu przeznaczonego do zalesienia lub innego gruntu lub nieruchomości,
  • Regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.

Oferowane do sprzedaży grunty powinny:

  • Być własnością lub współwłasnością sprzedającego (w przypadku współwłasności ofertę muszą złożyć wspólnie wszyscy współwłaściciele),
  • Mieć założoną Księgę Wieczystą,
  • Być nieobciążone na rzecz osób trzecich,
  • Nie być przedmiotem sporów granicznych.

 

Oferty należy składać na gotowym formularzu przesyłając do Nadleśnictwa Płońsk pocztą na adres:

Nadleśnictwo Płońsk, Szerominek, ul. Spokojna 1, 09-100 Płońsk

lub e-mail: plonsk@warszawa.lasy.gov.pl

 

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem telefonu: (23) 662 45 82.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach (tj. Dz. U. 2024 poz. 530 z późn. zm.).

2. Zarządzenie nr 89 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 29 grudnia 2014 r. w sprawie określenia zasięgu terytorialnego nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Warszawie.

3. Zarządzenie nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie zasad powiększania zasobów leśnych w wyniku nabywania lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.