Wydawca treści
historia
Nadleśnictwo Płońsk zostało utworzone w 1945 roku. 6 835,81 ha powierzchni nowo utworzonego nadleśnictwa stanowiły lasy upaństwowione w wyniku reformy rolnej majątków ziemskich. Tylko 596,08 ha stanowiły lasy wcześniej państwowe, 7,81 ha lasy komunalne, inne 73,12 ha.
9Lasy, które wówczas znalazły się w granicach Nadleśnictwa były silnie zdewastowane rabunkową gospodarką prowadzoną w okresie II wojny światowej. Bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych zaszła więc potrzeba przeprowadzenia na znacznych obszarach prac odnowieniowych. Jednocześnie prowadzone były również na dużą skalę zalesienia gruntów porolnych.
Rozmowa z Wincentym Murasiewiczem emerytowanym Leśniczym Nadleśnictw Płońsk i Ciechanów:
Publikacja wspomnień z lat 1945-1950 " To była inna epoka"
Kolejni Nadleśniczowie w Nadleśnictwie Płońsk.
- Henryk Barbulant - styczeń 1945 r. - listopad 1946 r.
- Lucjan Czeczott - 12.1946 r. - czerwiec 1950 r.
- Stefan Borer - wrzesień 1950 - marzec 1958 (również p.o nadleśniczego)
- Józef Zyśk - kwiecień 1958 r. - kwiecień 1962
- Stefan Kłosiewicz - maj 1962 r. - maj 1977 r.
- Zygfryd Szymura - sierpień 1977 r. - październik 1987 r.
- Janusz Zaczek - listopad 1987 r. - sierpień 2004 r.
- Tomasz Józwiak - sierpień 2004 r. - styczeń 2024 r.
- Wojciech Kała - od lutego 2024 r.
Reorganizacja leśnictw
Od 1 sierpnia 2011 roku w wyniku likwidacji 3 leśnictw: Dziektarzewo, Załuski i Żurawin w skład nadleśnictwa wchodzi 8 terenowych jednostek. Są to leśnictwa: Nasielsk, Modzele, Paryż, Kuchary, Kępa, Kiełki, Tustań, Nacpolsk.
Najnowsze aktualności
Leśne warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Mieście
Leśne warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Mieście
W dniu 25 marca 2025 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście brali udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Leśnictwa Nasielsk, zorganizowanych przez opiekunów Koła EKO-LOGICZNEGO. Tematem przewodnim zajęć były rozmowy o gospodarce leśnej prowadzonej przez leśników w okolicach Nowego Miasta (rejon Leśnictwa Nasielsk). Odbyło się również symboliczne sadzenie drzewek w ramach akcji odnawiania lasu.
Na początku zajęć uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni do nowo wybudowanej kancelarii Leśnictwa Nasielsk, która jest zlokalizowana w miejscowości Nowe Miasto Folwark. Leśniczy podkreślił, że budynek został wykonany w ekologicznej, nowoczesnej technologii drewnianej, z zachowaniem zasad energooszczędności. Następnie omówiony został sposób wykonywania pracy kameralnej przy użyciu leśnej mapy numerycznej i systemu informatycznego Lasów Państwowych.
Podczas spotkania uczniowie mieli szansę zapoznać się m.in. z techniką projektowania odnowień, której istotna częścią jest tworzenie szkicu odnowieniowego. Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na powierzchnię, gdzie omówiono podstawowe zasady hodowli lasu, a leśniczy przedstawił instruktaż sadzenia. Każdy uczestnik spotkania miał możliwość posadzenia kilku sadzonek, dzięki czemu teoretyczne informacje można było wykorzystać w praktyce.
Łącznie posadzono około 100 szt. jarzębiny, która będzie spełniała w zasadzonym lesie funkcje biocenotyczne. Następnie, Uczniowie mieli za zadanie ocenić wiek uprawy leśnej na podstawie ilości okółków na młodych drzewach sosny zwyczajnej, korzystając z porad leśniczego.
Ostatnim punktem programu była wizyta w Cieksynie – w lesie, który kilka lat temu spłonął, a obecnie został w całości odnowiony. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się o okolicznościach pożaru i poznać jego przyczyny. Leśniczy opowiedział także o tym, w jaki sposób przebiega odnawianie lasu po tego rodzaju klęsce żywiołowej.