Wydawca treści Wydawca treści

certyfikacja

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej : PEFC.

RDLP w Warszawie, to leśnictwo wielofunkcyjne o różnorodności biologicznej dającej podstawę do realizacji idei trwale zrównoważonego rozwoju. Do szukania kompromisu pomiędzy produkcją drewna, a zachowaniem walorów przyrody i czynieniem lasu przyjaznym człowiekowi pod każdym względem.

Potwierdzają ten fakt uzyskany międzynarodowy certyfikat:

  1. PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes – Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) - certyfikat zrównoważonej gospodarki leśnej, wznowiony na kolejne 3 lata z zachowaniem ciągłości, ważny do 18 stycznia 2026 roku.
Posiadanie tego certyfikatu gwarantuje prowadzenie całej gospodarki leśnej zgodnie z normami i przyjętymi procedurami, z jednoczesnym zapewnieniem szeroko rozumianej ochrony środowiska przyrodniczego. Każdy wytworzony produkt, każda usługa, to świadczenie na wysokim, europejskim poziomie.

A czy tobie, stan środowiska naturalnego jest nieobojętny? Używasz produktów certyfikowanych?

Materiały do pobrania


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśne warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Mieście

Leśne warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Mieście

W dniu 25 marca 2025 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście brali udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Leśnictwa Nasielsk, zorganizowanych przez opiekunów Koła EKO-LOGICZNEGO. Tematem przewodnim zajęć były rozmowy o gospodarce leśnej prowadzonej przez leśników w okolicach Nowego Miasta (rejon Leśnictwa Nasielsk). Odbyło się również symboliczne sadzenie drzewek w ramach akcji odnawiania lasu.

Na początku zajęć uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni do nowo wybudowanej kancelarii Leśnictwa Nasielsk, która jest zlokalizowana w miejscowości Nowe Miasto Folwark. Leśniczy podkreślił, że budynek został wykonany w ekologicznej, nowoczesnej technologii drewnianej, z zachowaniem zasad energooszczędności. Następnie omówiony został sposób wykonywania pracy kameralnej przy użyciu leśnej mapy numerycznej i systemu informatycznego Lasów Państwowych.

Podczas spotkania uczniowie mieli szansę zapoznać się m.in. z techniką projektowania odnowień, której istotna częścią jest tworzenie szkicu odnowieniowego. Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na powierzchnię, gdzie omówiono podstawowe zasady hodowli lasu, a leśniczy przedstawił instruktaż sadzenia. Każdy uczestnik spotkania miał możliwość posadzenia kilku sadzonek, dzięki czemu teoretyczne informacje można było wykorzystać w praktyce.

Łącznie posadzono około 100 szt. jarzębiny, która będzie spełniała w zasadzonym lesie funkcje biocenotyczne. Następnie, Uczniowie mieli za zadanie ocenić wiek uprawy leśnej na podstawie ilości okółków na młodych drzewach sosny zwyczajnej, korzystając z porad leśniczego.

   

Ostatnim punktem programu była wizyta w Cieksynie – w lesie, który kilka lat temu spłonął, a obecnie został w całości odnowiony. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się o okolicznościach pożaru i poznać jego przyczyny. Leśniczy opowiedział także o tym, w jaki sposób przebiega odnawianie lasu po tego rodzaju klęsce żywiołowej.