Wydawca treści
lasy nadleśnictwa
Lasy Nadleśnictwa Płońsk nie posiadają wyróżniających cech w typowym mazowieckim krajobrazie. Znaczne rozproszenie kompleksów leśnych oraz duża liczba fragmentów o małej powierzchni, nie stwarzają puszczańskiego klimatu knieji. Ich podstawową rolą w krajobrazie i środowisku naturalnym jest więc łączenie, obfitujących w lasy, obszarów północy i południa Polski. Funkcja tego typu korytarzy ekologicznych jest nie do przecenienia. Pomimo, iż nie są typowymi matecznikami przyrody, to umożliwiają kontakt rozdzielonych przez wpływy człowieka, populacji zwierząt i roślin.
Gdybyśmy skupili całe lasy Nadleśnictwa Płońsk w jednym miejscu, to zajęłyby jedną piątą powierzchni Warszawy. Jest to areał wynoszący ponad 11 tys. ha. Drzewostany rozrzucone są na znacznej przestrzeni - 1350 km2, odpowiadającej wielkością półtorej powierzchni przeciętnego powiatu w Polsce.
Na terenie Nadleśnictwa Płońsk dominują siedliska lasowe – lasów i lasów mieszanych. Ich łączny udział wynosi blisko 63%. Siedliska borowe zajmują 37 % powierzchni leśnej.
Na siedliskach borów, borów mieszanych i lasów mieszanych gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna.
O ile dla borów i borów mieszanych jest to sytuacja właściwa, o tyle dla siedlisk lasu mieszanego i lasu świeżego udział sosny powinien być niższy. Wysoki udział sosny w siedliskach lasowych jest wynikiem intensywnych zalesień i odnowień zdewastowanych w czasie II wojny światowej lasów. Obecnie płońscy leśnicy stopniowo zmieniają skład gatunkowy tych drzewostanów poprzez wymianę starego pokolenia lasu na młodsze, składające się z gatunków liściastych, lepiej dostosowanych do rodzaju siedliska.
Zastosowanie specjalnych sposobów użytkowania rębnego drzewostanów, mające na celu jednoczesne wykorzystanie zasobów drzewnych oraz ich odnawianie, spowodowało iż 40% powierzchni stanowią lasy w wieku od 51 do 80 lat. Najstarsze klasy wieku pomiędzy 91 a 140 lat zajmują ponad 1500 ha powierzchni leśnej.
Pod względem zróżnicowania przestrzennego typów roślinności na terenie nadleśnictwa można wyróżnić trzy obszary.
Równinny, ubogi siedliskowo obszar położony w północnej części nadleśnictwa, obejmujący górny odcinek Wkry i jej dopływów (Równina Raciąska). Obszar ten zdominowany został przez drzewostany sosnowe, rosnące na siedliskach borowych i położone w zagłębieniach olsy.
Zachodnia, stosunkowo najsłabiej zalesiona Wysoczyzna Płońska o nieznacznym sfalowaniu i staroglacjalnej rzeźbie terenu, urozmaicona wzniesieniami morenowymi i kemowymi. Lasy tu występujące rosną zazwyczaj na żyznych siedliskach, wykształconych na glebach gliniastych.
Wschodnia część, również nieznacznie sfalowana -Wysoczyzna Ciechanowska o stosunkowo największym udziale siedlisk lasowych.
Osobliwości przyrodnicze.
Do najciekawszych obiektów powierzchniowych należą dwa rezerwaty przyrody. Pierwszy z nich- rezerwat Dziektarzewo powołano jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku. Rezerwat położony jest na skarpie rzeki Wkry, niedaleko miejscowości o tej samej nazwie. Walorem tego obiektu jest właśnie sama nadrzeczna skarpa porośnięta lasem łęgowym.
Nieco większym obiektem przyrodniczym jest rezerwat Noskowo, chroniący stare jesionowo-olszowe łęgi u źródeł nienazwanej strugi, wpadającej do Naruszewki. W rezerwacie Noskowo odnotowano obecność rzadkiego chrząszcza - Pachnicy Dębowej, której biotopem są wiekowe, próchniejące drzewa liściaste.
Płońskie lasy skrywają niewiele rzadkich i chronionych gatunków flory i fauny. Ogólnie odnotowano 39 gatunków roślin i grzybów, oraz 78 gatunków zwierząt podlegających ochronie. Spośród nich wyróżniają się takie gatunki jak:
kruszczyk szerokolistny, wawrzynek wilczełyko, szmaciak gałęzisty, brodaczka kępkowa, traszka grzebieniasta, kumak nizinny, bóbr europejski, bocian czarny.
Najnowsze aktualności
Modernizacja Roku i Budowa XXI w. - wernisaż wystawy w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Modernizacja Roku i Budowa XXI w. - wernisaż wystawy w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Dn. 3 października 2024 r., w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się uroczysty wernisaż wystawy zorganizowanej w ramach konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”. W związku z obchodami 100-lecia Lasów Państwowych organizatorzy postanowili przedstawić obiekty należące do tej właśnie instytucji. Uroczyste otwarcie wernisażu odbyło się w Teatrze Królewskim oraz w Starej Oranżerii. Uroczystość uświetnił koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
Na wernisażu nie zabrakło także ważnych gości – przedstawicieli Lasów Państwowych oraz specjalistów w zakresie budownictwa i infrastruktury. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili m.in.: Pan Filip Prusik-Serbinowski z-ca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Pan Piotr Młynarczyk Główny Inspektor Lasów Państwowych, Pani Maja Rzymska Naczelnik Infrastruktury LP, Pan Tomasz Józwiak Dyrektor RDLP w Warszawie, Pan dr hab. inż. Janusz Rymsza, prof. IBDiM, Pani Barbara Rymsza dr hab. inż. prof. IBDiM, Pan Roman Pikuła Prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, a także przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.
Wystawa została umieszczona na ogrodzeniu parku od ul. Agrykoli. Zbiór składa się z 48 plansz, prezentujących najciekawsze obiekty Lasów Państwowych, m.in. retencje wodne, modernizowane leśniczówki, wieże obserwacyjne, ścieżki edukacyjne, budynki administracyjne, zrewitalizowane siedliska przyrodnicze i inne.
Nadleśnictwo Płońsk również zaznaczyło swoją obecność na wystawie. Jedna z tablic przedstawia bowiem biuro Nadleśnictwa, wybudowane przed kilkoma laty w Szerominku. Budynek ten został wybudowany w nowoczesnej, ekologicznej technologii drewnianej. Zastosowane w nim rozwiązania, takie jak fotowoltaika czy rekuperacja sprzyjają energooszczędności. Jest to dla nas ogromna satysfakcja, że efekty naszej ciężkiej pracy mogą być zauważone przez tak szerokie grono osób.
Podczas wernisażu Nadleśnictwo Płońsk reprezentowali Pan Nadleśniczy Wojciech Kała oraz Pan Sekretarz Hubert Banaszewski.
Wystawę można oglądać do końca października 2024 r. Serdecznie zapraszamy!
***
Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na stronie Organizatorów Wystawy: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/news/wystawa-w-lazienkach-krolewskich-w-warszawie