Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny

Nadleśnictwo Płońsk serdecznie zaprasza do korzystania z oferty w ramach "Zielonego Punktu Kontrolnego" (ZPK). Jest to nowa forma udostępniania obszarów leśnych i doskonała okazja do aktywnego spędzania wolnego czasu, dzięki coraz popularniejszym w naszym kraju biegom na orientację (BnO). Koncepcja ta polega na odnajdywaniu w terenie, w odpowiedniej kolejności, stałych punktów kontrolnych przy użyciu mapy i kompasu.

Punkty kontrolne umieszczone są na terenie leśnictwa Kuchary oraz Kępa. Punkty rozmieszczone w leśnictwie Kuchary mieszczą się na terenie szkółki leśnej, oprócz tras zwykłych do dyspozycji są również trasy edukacyjne.

Leśnictwo Kępa to jeden z piękniejszych i ciekawszych przyrodniczo miejsc w naszym nadleśnictwie. Do dyspozycji są zwykłe punkty kontrolne jak również przygotowano dwie trasy rowerowe.

Wszystkie materiały są dostępne do pobrania ze strony.jak również po uprzednim kontakcie z pracownikiem nadleśnictwa który wyśle mapy na adres e-mail.

Kontakt: piotr.borowski@warszawa.lasy.gov.pl

 

Mapy do pobrania:

Leśnictwo Kępa:

Kępa trasa rowerowa 1 

Kępa trasa rowerowa 2

Kępa trasa długa

Kępa trasa długa opis słowny

Kępa trasa długa piktogram

Kępa trasa długa łatwa

Kępa trasa długa łatwa opis słowny

Kępa trasa długa łatwa piktogram

Kępa trasa krótka łatwa

Kępa trasa krótka łatwa opis słowny

Kępa trasa krótka łatwa piktogram

Kępa trasa średnia

Kępa trasa średnia opis słowny

Kępa trasa średnia piktogram

 

Leśnictwo Kuchary (szkółka leśna)

Kuchary trasa 1

Kuchary trasa 2