Asset Publisher Asset Publisher

OCHK

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Nadwkrzański Obszar Chronionego Krajobrazu. Obszar obejmuje tereny otacząjace dolinę rzeki Wkry,  położone w powiatach: żuromińskim, mławskim, ciechanowskim, płońskim, nowodworskim. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa obszar zajmuje 25677 ha, z tego ok. 5360 ha gruntów w zarządzie nadleśnictwa położonych w uroczyskach Paryż, Ogonowo, Kiełki, Dziektarzewo, Rzewin, Kępa Majorat, Salomonka, Miszewo, Cieksyn.

Naruszewski Obszar Chronionego Krajobrazu. Obejmuje powierzchnię 7030,20 ha położonych w gminach Naruszewo i Załuski. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa obszar zajmuje 6511 ha, z tego ok. 2257 ha gruntów nadleśnictwa położonych w kompleksach Naruszewo, Noskowo, Pieścidła i Złotopolice.

Krysko-Joniecki Obszar Chronionego Krajobrazu. Obszar obejmuje 9203,4 ha w gminach: Sochocin, Joniec, Płońsk i Załuski. W całości położony jest w granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Płońsk, obejmując ok. 187 ha gruntów nadleśnictwa.

Nasielsko-Karniewski Obszar Chronionego Krajobrazu. Zajmuje powierzchnię 14586,1 ha położoną w powiatach: pułtuskim, makowskim i nowodworskim. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa znajduje się niewielki fragment obszaru, o powierzchni 3215 ha, i obejmujący ok. 287 ha gruntów nadleśnictwa w kompleksach Poniaty i Siennica.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśne warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Mieście

Leśne warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Mieście

W dniu 25 marca 2025 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście brali udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Leśnictwa Nasielsk, zorganizowanych przez opiekunów Koła EKO-LOGICZNEGO. Tematem przewodnim zajęć były rozmowy o gospodarce leśnej prowadzonej przez leśników w okolicach Nowego Miasta (rejon Leśnictwa Nasielsk). Odbyło się również symboliczne sadzenie drzewek w ramach akcji odnawiania lasu.

Na początku zajęć uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni do nowo wybudowanej kancelarii Leśnictwa Nasielsk, która jest zlokalizowana w miejscowości Nowe Miasto Folwark. Leśniczy podkreślił, że budynek został wykonany w ekologicznej, nowoczesnej technologii drewnianej, z zachowaniem zasad energooszczędności. Następnie omówiony został sposób wykonywania pracy kameralnej przy użyciu leśnej mapy numerycznej i systemu informatycznego Lasów Państwowych.

Podczas spotkania uczniowie mieli szansę zapoznać się m.in. z techniką projektowania odnowień, której istotna częścią jest tworzenie szkicu odnowieniowego. Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na powierzchnię, gdzie omówiono podstawowe zasady hodowli lasu, a leśniczy przedstawił instruktaż sadzenia. Każdy uczestnik spotkania miał możliwość posadzenia kilku sadzonek, dzięki czemu teoretyczne informacje można było wykorzystać w praktyce.

Łącznie posadzono około 100 szt. jarzębiny, która będzie spełniała w zasadzonym lesie funkcje biocenotyczne. Następnie, Uczniowie mieli za zadanie ocenić wiek uprawy leśnej na podstawie ilości okółków na młodych drzewach sosny zwyczajnej, korzystając z porad leśniczego.

   

Ostatnim punktem programu była wizyta w Cieksynie – w lesie, który kilka lat temu spłonął, a obecnie został w całości odnowiony. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się o okolicznościach pożaru i poznać jego przyczyny. Leśniczy opowiedział także o tym, w jaki sposób przebiega odnawianie lasu po tego rodzaju klęsce żywiołowej.