Zasoby leśne

Dominujące w nadleśnictwie drzewostany sosnowe (sosny pospolitej) charakteryzują się bardzo dobrym miernikiem jakości - bonitacją siedliska. Ponad 80% sośnin ma bonitację Ia lub I.

Hodowla lasu

Hodowla lasu jako dziedzina wiedzy stosowanej dąży do zachowania ciągłości produkcji drewna przy jednoczesnym zachowaniu i wzbogacaniu istniejących i kształtowaniu nowych zasobów leśnych. Głównym celem gospodarki leśnej, zgodnym z ustawą z dnia 28 września o lasach jest zapewnienie trwałości lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnej roli.

Ochrona lasu

Ochrona lasów przed szkodliwym działaniem różnego rodzaju czynników ma istotne znaczenie dla zachowania trwałości lasu. Zaniedbanie czynności związanych z profilaktyką i zwalczaniem chorób lasu, działanie szkodliwych czynników abiotycznych może doprowadzić do zagrożenia trwałości lasu.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Poniżej opublikowano przydatne wzory druków, dostosowane do zmian w obowiązujacym prawie.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Modernizacja Roku i Budowa XXI w. - wernisaż wystawy w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Modernizacja Roku i Budowa XXI w. - wernisaż wystawy w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Dn. 3 października 2024 r., w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się uroczysty wernisaż wystawy zorganizowanej w ramach konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”. W związku z obchodami 100-lecia Lasów Państwowych organizatorzy postanowili przedstawić obiekty należące do tej właśnie instytucji. Uroczyste otwarcie wernisażu odbyło się w Teatrze Królewskim oraz w Starej Oranżerii. Uroczystość uświetnił koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Na wernisażu nie zabrakło także ważnych gości – przedstawicieli Lasów Państwowych oraz specjalistów w zakresie budownictwa i infrastruktury. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili m.in.: Pan Filip Prusik-Serbinowski z-ca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Pan Piotr Młynarczyk Główny Inspektor Lasów Państwowych, Pani Maja Rzymska Naczelnik Infrastruktury LP, Pan Tomasz Józwiak Dyrektor RDLP w Warszawie, Pan dr hab. inż. Janusz Rymsza, prof. IBDiM, Pani Barbara Rymsza dr hab. inż. prof. IBDiM, Pan Roman Pikuła Prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, a także przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.

  Wystawa została umieszczona na ogrodzeniu parku od ul. Agrykoli. Zbiór składa się z 48 plansz, prezentujących najciekawsze obiekty Lasów Państwowych, m.in. retencje wodne, modernizowane leśniczówki, wieże obserwacyjne, ścieżki edukacyjne, budynki administracyjne, zrewitalizowane siedliska przyrodnicze i inne.

Nadleśnictwo Płońsk również zaznaczyło swoją obecność na wystawie. Jedna z tablic przedstawia bowiem biuro Nadleśnictwa, wybudowane przed kilkoma laty w Szerominku. Budynek ten został wybudowany w nowoczesnej, ekologicznej technologii drewnianej. Zastosowane w nim rozwiązania, takie jak fotowoltaika czy rekuperacja sprzyjają energooszczędności. Jest to dla nas ogromna satysfakcja, że efekty naszej ciężkiej pracy mogą być zauważone przez tak szerokie grono osób.

Podczas wernisażu Nadleśnictwo Płońsk reprezentowali Pan Nadleśniczy Wojciech Kała oraz Pan Sekretarz Hubert Banaszewski.

Wystawę można oglądać do końca października 2024 r. Serdecznie zapraszamy!

***

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na stronie Organizatorów Wystawy: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/news/wystawa-w-lazienkach-krolewskich-w-warszawie