Asset Publisher
hodowla lasu
Hodowla lasu jako dziedzina wiedzy stosowanej dąży do zachowania ciągłości produkcji drewna przy jednoczesnym zachowaniu i wzbogacaniu istniejących i kształtowaniu nowych zasobów leśnych. Głównym celem gospodarki leśnej, zgodnym z ustawą z dnia 28 września o lasach jest zapewnienie trwałości lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnej roli.
Ze względu na zbyt duży udział sosny na siedliskach lasowych, zadaniem płońskich leśników jest przebudowa gatunkowa drzewostanów, tak aby były optymalnie dostosowane do warunków środowiskowych oraz jak najlepiej spełniały swoje funkcje produkcyjne, ochronne i społeczne.
Średnioroczny rozmiar wybranych prac z zakresu hodowli lasu przedstawia się następująco:
sadzenie upraw leśnych po wycięciu dojrzałych drzewostanów - 90 ha rocznie
Zasadniczym sposobem odnawiania lasu w nadleśnictwie jest sadzenie. W drzewostanach liściastych o właściwym składzie gatunkowym, stosowane jest odnowienie przy wykorzystaniu naturalnego obsiewu ze starszych drzew. Powstałe uprawy wymagają systematycznej i starannej pielęgnacji, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu.
pielęgnowanie najmłodszych pokoleń drzewostanów - upraw i młodników: 189 ha rocznie.
Zabiegi pielęgnacyjne polegają w głównej mierze na wycinaniu roślin konkurencyjnych dla młodej generacji lasu, a w starszych fazach rozwojowych eliminację drzew, które zdaniem leśników posiadają niepożądane cechy i stanowią konkurencję dla dorodniejszych drzew.
Celem wykonywania tych zabiegów jest m.in.osiągniecie prawidłowego składu gatunkowego, lepszej zdrowotności, lepszej jakości technicznej przyszłego surowca drzewnego.
Nowoczesna hodowla lasu musi uwzględniać wszystkie funkcje produkcyjne i pozaprodukcyjne lasu w tym również związane z ochroną rzadkich gatunków i siedlisk przyrodniczych.
Nadleśnictwo posiada szkółkę drzew i krzewów leśnych. Jest to miejsce, w którym z nasion wysianych do gleby wzrastają sadzonki, przeznaczone do odnowień i zalesień. Szkółka została założona niedaleko miejscowości Kuchary Królewskie, gmina Sochocin.
Roczna produkcja sadzonek wynosi ok. 2,0 mln. sztuk
Szkółka nie produkuje drzew i krzewów ozdobnych. Budowa deszczowni znacznie podniosła wydajność produkcyjną oraz usprawniła proces hodowli najmłodszego pokolenia lasu.
Asset Publisher
Otwarcie ścieżek biegowych "Wolność jest w naturze"
Otwarcie ścieżek biegowych "Wolność jest w naturze"
18 października 2014 r. o godz. 10.00 ścieżki biegowe znajdujące się na terenie leśnictwa Kuchary, powstałe w ramach projektu "Wolność jest w naturze" zostały oficjalnie otwarte.
"Wolność jest w naturze" to wspólny projekt Ministerstwa Środowiska, oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w ramach którego utworzono 25 ścieżek biegowych w lasach. Projekt ten, to sposób uczczenia 25-lecia odzyskania wolności i upamiętnienia demokratycznych przemian w Polsce. Bieganie na łonie natury, to symbol swobody i wolności. A terenowy charakter ścieżek, to synonim trudności, jakie musiał pokonać nasz kraj w drodze do demokratycznej wolności.
Jedna ze ścieżek biegowych znajduje się na terenie Nadleśnictwa Płońsk. Przy szkółce leśnej w Kucharach Królewskich zaczyna się 10-kilometrowa ścieżka biegowa. Istnieje możliwość wyboru krótszego wariantu trasy – 3-kilometrowego. Ścieżka biegnie przez Nadwkrzański Obszar Chronionego Krajobrazu. Uważny obserwator wypatrzy przy trasie ciekawe okazy roślin, m.in. gatunki objęte ochroną, np. widłaka spłaszczonego.
W sobotni ranek, pomimo jesiennej - niezbyt sprzyjającej aury, w Kucharach Królewskich pojawili się biegacze, którzy chcieli zapoznać się z nowymi ścieżkami biegowymi. Niektórzy z nich przybyli w ramach rozgrzewki rowerami z pobliskich miejscowości. Po uroczystym otwarciu przez Nadleśniczego Tomasza Józwiaka biegacze pobiegli najpierw rekreacyjnie trasą 10 km. Ale wiadomo, sport to również rywalizacja. Dlatego trasa 3 kilometrowa został pokonana w ramach zawodów.
Na podium znaleźli się:
1.Marek Dzięgielewski
2.Paweł Ciarka
3.Andrzej Świercz
Cała trójka z KB Im. P. Sękowskiego Płońsk.
Ale bohaterem tego dnia niezaprzeczalnie jest Szymon Cichocki, który postanowił przebiec naszymi ścieżkami biegowymi 100 km. I dokonał tego! Bieg zajął mu 11 godzin i 50 minut. Wystartował o godzinie 5 rano. Pierwsze kilometry pokonywał po ciemku z latarką czołówką. Biegacze z Klubu Biagacza im. P. Sękowskiego, do którego również należy Szymon, przez cały czas biegu wspierali go. Zmieniali się towarzysząc mu na poszczególnych odcinkach, biegnąc z nim lub jadąc na rowerze. Pan Szymon otrzyma od Nadleśniczego Nadleśnictwa Płońsk Dyplom uznania. Gratulujemy.