Asset Publisher
urządzanie
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie. Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.
Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe. Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w
https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-plonsk/plan-urzadzenia-lasu
Asset Publisher
Pokaz bezzałogowych statków powietrznych
Pokaz bezzałogowych statków powietrznych
W dniach 16 - 17 października 2024 r. na terenie Nadleśnictwa Płońsk odbył się pokaz rozwiązań dronowych oraz urządzeń z zakresu optoelektroniki i zabezpieczenia, prezentowany przez firmę Uniforce.
Dron startujący ze stacji dokującej
W ciągu dwóch dni ośrodek w Płońsku odwiedzili specjaliści i piloci dronowi, będący przedstawicielami Służb Mundurowych, m.in. reprezentanci Straży Leśnej z całego kraju oraz wojskowi.
Prezentacja miała charakter teoretyczno-praktyczny - odbywała się zarówno w sali konferencyjnej jak i na zewnątrz.
Otwarcie części teoretycznej przez Nadleśniczego, Wojciecha Kałę
Przed biurem Nadleśnictwa została rozstawiona infrastruktura dronowa – nowoczesna stacja dokująca NEST, moduł naziemny dronów na uwięzi, systemy przekaźnikowe, a także tablice multimedialne umożliwiające uczestnikom prezentacji śledzenie szczegółów misji realizowanych przez prezentowane drony.
Stacja dokująca wraz z dronem gotowym do rozpoczęcia misji
Coraz to bardziej zaawansowane nowoczesne technologie dronowe pomagają Lasom Państwowym monitorować duże obszary leśne, chroniąc przyrodę i zapewniając dane związane ze stanem drzew i populacją zwierząt.
Bezzałogowe statki powietrzne pozwalają również na wykonywanie nieprawdopodobnych zdjęć. Dziękujemy pracownikom firmy Uniforce za przepiękne ujęcia naszego biura i jego okolicy.