Asset Publisher Asset Publisher

rezerwaty

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwat przyrody „Dziektarzewo" - rezerwat częściowy utworzony w 1964 roku. Przedmiotem ochrony jest niewielki fragment starodrzewia o powierzchni 5.39 ha pochodzenia naturalnego, położony na skarpie Rezerwat Dziektarzewo - widok od strony rzeki ( prawy brzeg)rzeki Wkry. Obiekt usytuowany jest niedaleko miejscowości Dziektarzewo, gmina Baboszewo, tuż obok drogi krajowej E7 z Warszawy do Gdańska. Głównym walorem przyrodniczym jest widok na lustro rzeki i strome zbocze, porośnięte lasem łęgowym. Najatrakcyjniejszą porą roku do zwiedzania jest maj. Z ciekawszych roślin naczyniowych występują tu ściśle chronione: brodaczka kępkowa, przylaszczka pospolita, kruszczyk szerokolistny, widłak jałowcowaty, paprotka zwyczajna. W rezerwacie notowano m.in. występowanie wydry, puszczyka, rzekotki drzewnej, padalca, jaszczurki zwinki i biegaczy.

 

Rezerwat przyrody „Noskowo" - rezerwat częściowy utworzony w 1977 roku, o powierzchni 75.79 ha.

Struga w rezerwacie Noskowo

Przedmiotem ochrony jest wielogatunkowy starodrzew o charakterze naturalnym. Występują tam naturalne zbiorowiska lasów grądowych przechodzących do zbiorowisk lasów łęgowych. Przez "Noskowo" przepływa struga, w której idealne miejsce do bytowania znalazły bobry. Rezerwat obfituje w liczne drzewa o wymiarach pomnikowych. Flora rezerwatu ma charakter typowy dla lasów liściastych. Tworzą ją gatunki mezotroficzne: gajowiec żółty, niecierpek pospolity, kopytnik pospolity, gwiazdnica gajowa, miodunka ćma, piżmaczek wiosenny, złoć żółta i inne. Rośliny chronione występujące w rezerwacie to objęty ścisłą ochroną kopytnik pospolity, oraz częściowo chronione kruszyna pospolita, porzeczka czarna, marzanka wonna. Cenne gatunki zwierząt stwierdzone w rezerwacie to m.in. pachnica dębowa, bóbr, dzięcioł czarny, puszczyk, zaskroniec, rzekotka drzewna, traszka zwyczajna, biegacze.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Modernizacja Roku i Budowa XXI w. - wernisaż wystawy w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Modernizacja Roku i Budowa XXI w. - wernisaż wystawy w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Dn. 3 października 2024 r., w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się uroczysty wernisaż wystawy zorganizowanej w ramach konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”. W związku z obchodami 100-lecia Lasów Państwowych organizatorzy postanowili przedstawić obiekty należące do tej właśnie instytucji. Uroczyste otwarcie wernisażu odbyło się w Teatrze Królewskim oraz w Starej Oranżerii. Uroczystość uświetnił koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Na wernisażu nie zabrakło także ważnych gości – przedstawicieli Lasów Państwowych oraz specjalistów w zakresie budownictwa i infrastruktury. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili m.in.: Pan Filip Prusik-Serbinowski z-ca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Pan Piotr Młynarczyk Główny Inspektor Lasów Państwowych, Pani Maja Rzymska Naczelnik Infrastruktury LP, Pan Tomasz Józwiak Dyrektor RDLP w Warszawie, Pan dr hab. inż. Janusz Rymsza, prof. IBDiM, Pani Barbara Rymsza dr hab. inż. prof. IBDiM, Pan Roman Pikuła Prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, a także przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.

  Wystawa została umieszczona na ogrodzeniu parku od ul. Agrykoli. Zbiór składa się z 48 plansz, prezentujących najciekawsze obiekty Lasów Państwowych, m.in. retencje wodne, modernizowane leśniczówki, wieże obserwacyjne, ścieżki edukacyjne, budynki administracyjne, zrewitalizowane siedliska przyrodnicze i inne.

Nadleśnictwo Płońsk również zaznaczyło swoją obecność na wystawie. Jedna z tablic przedstawia bowiem biuro Nadleśnictwa, wybudowane przed kilkoma laty w Szerominku. Budynek ten został wybudowany w nowoczesnej, ekologicznej technologii drewnianej. Zastosowane w nim rozwiązania, takie jak fotowoltaika czy rekuperacja sprzyjają energooszczędności. Jest to dla nas ogromna satysfakcja, że efekty naszej ciężkiej pracy mogą być zauważone przez tak szerokie grono osób.

Podczas wernisażu Nadleśnictwo Płońsk reprezentowali Pan Nadleśniczy Wojciech Kała oraz Pan Sekretarz Hubert Banaszewski.

Wystawę można oglądać do końca października 2024 r. Serdecznie zapraszamy!

***

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na stronie Organizatorów Wystawy: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/news/wystawa-w-lazienkach-krolewskich-w-warszawie