Asset Publisher
informacje dla kół
Poniżej opublikowano przydatne wzory druków, dostosowane do zmian w obowiązujacym prawie.
PLIKI DO POBRANIA:
1. Protokół upadku zwierzyny: pobierz PDF
2. Meldunek kwartalny: pobierz PDF
3. Korekta rocznego planu łowieckiego: pobierz PDF
4. Zmiana rocznego planu łowieckiego: pobierz PDF
gospodarka łowiecka
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Płońsk znajduje się 27 obwodów łowieckich. Wszystkie obwody są obwodami polnymi, wydzierżawianymi przez starostów powiatowych . Gospodarkę łowiecką w obwodach prowadzą koła łowieckie w oparciu o zatwierdzane przez nadleśniczego roczne plany łowieckie dla obwodów.
Podstawowym dokumentem organizującym gospodarkę łowiecką na terenie obwodu jest roczny plan łowiecki (RPŁ). Dokument ten sporządzany jest przez zarządcę lub dzierżawcę obwodu łowieckiego. Najczęściej są to Koła Łowieckie - organizacje posiadające osobowość prawną i zrzeszające myśliwych z danego rejonu. Roczny plan łowiecki zawiera min. informację na temat liczebności populacji zwierzyny z rejonu obwodu. RPŁ opiniowany jest przez wójtów gmin, zarządy okręgowe PZŁ, a zatwierdzany przez nadleśniczych.
Asset Publisher
Majówka 25 - Straż Leśna zadba o bezpieczeństwo
Majówka 25 - Straż Leśna zadba o bezpieczeństwo
Centralna akcja rozpoczyna się 29 kwietnia i potrwa ona do 9 maja br. W tym czasie funkcjonariusze straży leśnej będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu osób w nich przebywających oraz chronić zasoby przyrodnicze. Akcja „Majówka 25” ma zapewnić także bezpieczeństwo pożarowe. Straż leśna ma obowiązek reagować na przypadki naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą spowodować pożar lasu, jego rozproszenie, czy też utrudnianie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Osobom, które nie przestrzegają przepisów grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z innymi służbami, m.in. Policją czy Strażą Graniczną.
W celu ochrony lasów przed szkodnictwem leśnicy w całej Polsce, a zwłaszcza straż leśna jako zespół terenowy powołany do zwalczania przestępstw i wykroczeń, monitorują lasy przed ewentualnymi zagrożeniami. W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym będą prowadzone wzmożone kontrole leśnych ostępów.
Lasy zajmują już ok. 29,6 proc. powierzchni Polski, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Przeważają lasy publiczne, a znakomitą większością (ok. 7,1 mln ha) zarządzają Lasy Państwowe. A w nich leśnicy udostępniają szlaki piesze, rowerowe, miejsca biwakowe i obozowiska. Wszystkich niezdecydowanych co robić w długi majowy weekend Lasy Państwowe zapraszają na wycieczkę do pobliskiego lasu. W odnalezieniu odpowiedniego miejsca pomocny może się okazać nasz portal „Czas w las”. Wybierając się na spacer do lasu warto odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach). Dzięki niej można zweryfikować opcje bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania lub udostępnić swoją lokalizację innym osobom.