Asset Publisher
lasy nadleśnictwa
Lasy Nadleśnictwa Płońsk nie posiadają wyróżniających cech w typowym mazowieckim krajobrazie. Znaczne rozproszenie kompleksów leśnych oraz duża liczba fragmentów o małej powierzchni, nie stwarzają puszczańskiego klimatu knieji. Ich podstawową rolą w krajobrazie i środowisku naturalnym jest więc łączenie, obfitujących w lasy, obszarów północy i południa Polski. Funkcja tego typu korytarzy ekologicznych jest nie do przecenienia. Pomimo, iż nie są typowymi matecznikami przyrody, to umożliwiają kontakt rozdzielonych przez wpływy człowieka, populacji zwierząt i roślin.
Gdybyśmy skupili całe lasy Nadleśnictwa Płońsk w jednym miejscu, to zajęłyby jedną piątą powierzchni Warszawy. Jest to areał wynoszący ponad 11 tys. ha. Drzewostany rozrzucone są na znacznej przestrzeni - 1350 km2, odpowiadającej wielkością półtorej powierzchni przeciętnego powiatu w Polsce.
Na terenie Nadleśnictwa Płońsk dominują siedliska lasowe – lasów i lasów mieszanych. Ich łączny udział wynosi blisko 63%. Siedliska borowe zajmują 37 % powierzchni leśnej.
Na siedliskach borów, borów mieszanych i lasów mieszanych gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna.
O ile dla borów i borów mieszanych jest to sytuacja właściwa, o tyle dla siedlisk lasu mieszanego i lasu świeżego udział sosny powinien być niższy. Wysoki udział sosny w siedliskach lasowych jest wynikiem intensywnych zalesień i odnowień zdewastowanych w czasie II wojny światowej lasów. Obecnie płońscy leśnicy stopniowo zmieniają skład gatunkowy tych drzewostanów poprzez wymianę starego pokolenia lasu na młodsze, składające się z gatunków liściastych, lepiej dostosowanych do rodzaju siedliska.
Zastosowanie specjalnych sposobów użytkowania rębnego drzewostanów, mające na celu jednoczesne wykorzystanie zasobów drzewnych oraz ich odnawianie, spowodowało iż 40% powierzchni stanowią lasy w wieku od 51 do 80 lat. Najstarsze klasy wieku pomiędzy 91 a 140 lat zajmują ponad 1500 ha powierzchni leśnej.
Pod względem zróżnicowania przestrzennego typów roślinności na terenie nadleśnictwa można wyróżnić trzy obszary.
Równinny, ubogi siedliskowo obszar położony w północnej części nadleśnictwa, obejmujący górny odcinek Wkry i jej dopływów (Równina Raciąska). Obszar ten zdominowany został przez drzewostany sosnowe, rosnące na siedliskach borowych i położone w zagłębieniach olsy.
Zachodnia, stosunkowo najsłabiej zalesiona Wysoczyzna Płońska o nieznacznym sfalowaniu i staroglacjalnej rzeźbie terenu, urozmaicona wzniesieniami morenowymi i kemowymi. Lasy tu występujące rosną zazwyczaj na żyznych siedliskach, wykształconych na glebach gliniastych.
Wschodnia część, również nieznacznie sfalowana -Wysoczyzna Ciechanowska o stosunkowo największym udziale siedlisk lasowych.
Osobliwości przyrodnicze.
Do najciekawszych obiektów powierzchniowych należą dwa rezerwaty przyrody. Pierwszy z nich- rezerwat Dziektarzewo powołano jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku. Rezerwat położony jest na skarpie rzeki Wkry, niedaleko miejscowości o tej samej nazwie. Walorem tego obiektu jest właśnie sama nadrzeczna skarpa porośnięta lasem łęgowym.
Nieco większym obiektem przyrodniczym jest rezerwat Noskowo, chroniący stare jesionowo-olszowe łęgi u źródeł nienazwanej strugi, wpadającej do Naruszewki. W rezerwacie Noskowo odnotowano obecność rzadkiego chrząszcza - Pachnicy Dębowej, której biotopem są wiekowe, próchniejące drzewa liściaste.
Płońskie lasy skrywają niewiele rzadkich i chronionych gatunków flory i fauny. Ogólnie odnotowano 39 gatunków roślin i grzybów, oraz 78 gatunków zwierząt podlegających ochronie. Spośród nich wyróżniają się takie gatunki jak:
kruszczyk szerokolistny, wawrzynek wilczełyko, szmaciak gałęzisty, brodaczka kępkowa, traszka grzebieniasta, kumak nizinny, bóbr europejski, bocian czarny.
Asset Publisher
VIII Bieg Wiosny Tustań 2025
VIII Bieg Wiosny Tustań 2025
W niedzielę 6 kwietnia 2025 r. na terenie Nadleśnictwa Płońsk, w Leśnictwie Tustań, po raz ósmy odbył się Bieg Wiosny Tustań 2025 organizowany przez Samorząd Gminy Naruszewo, przy współpracy z Nadleśnictwem Płońsk, Mazowieckim Bankiem Spółdzielczym w Łomiankach o. w Naruszewie oraz Klubem Biegacza im. Piotra Sekowskiego w Płońsku.
Na listy startowe wpisało się blisko 200 zawodniczek i zawodników. Biegi i marsz, mimo wietrznej pogody i niskiej temperatury odbyły się w miłej atmosferze, zaś uroku rywalizacji dodawało otoczenie budzącej się do życia wiosennej przyrody. Koło Gospodyń Wiejskich
i pracownicy Gminy Naruszewo zadbali o to, by nikt z uczestniczących – sportowców, kibiców czy organizatorów nie czuł głodu i chłodu, ponieważ pod namiotami można było napić się gorących napojów, skosztować przygotowanych specjalnie na tę okoliczność lokalnych specjałów, m.in.: przecieraków, kartoflaka, bigosu czy zupy jarzynowej.
Zawody podzielone były na 2 kategorie – biegi i marsz Nordic Walking. Biegi zorganizowane zostały na dystansach 2,5 oraz 10 km, natomiast marsz nordic walking - na dystansie 5 km. Pamiątkowe medale otrzymali wszyscy uczestnicy biegów i marszu, zaś strefa medalowa została uhonorowana również nagrodami rzeczowymi.
Statuetki i nagrody najlepszym zawodnikom wręczali Pani Beata Pierścińska - Wójt Gminy Naruszewo, Pan Wojciech Kała - Nadleśniczy Nadleśnictwa Płońsk oraz Pani Anna Fronczak
z Naruszewskiego Oddziału Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Łomiankach.