Aktualności Aktualności

Powrót

XII Piknik „Kwitnące Ogrody” za nami!

XII Piknik „Kwitnące Ogrody” za nami!

Niedziela pod znakiem natury

W niedzielę, 19 maja odbyła się dwunasta edycja Rodzinnego Pikniku „Kwitnące Ogrody”, organizowanego przez Nadleśnictwo Płońsk. Jak co roku przygotowano mnóstwo atrakcji, konkursów i aktywności. Wszystko rozgrywało się oczywiście w przepięknych okolicznościach przyrody Szkółki Leśnej w Kucharach Królewskich.

Wydarzenie rozpoczął Nadleśniczy Nadleśnictwa Płońsk, Pan Wojciech Kała, który powitał zgromadzonych gości oraz wszystkich odwiedzających. Następnie Nadleśniczy przekazał głos Panu Marcinowi Politowskiemu, który poprowadził w imieniu Nadleśnictwa cały piknik. Oprawę muzyczną zapewnił Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie „Akord”.

O bezpieczeństwo uczestników pikniku dbali druhowie OSP z Idzikowic, Sochocina i Kołozębia. Opiekę medyczną sprawowała pani Zofia Marciniak.

Natura i sport

Centralnym punktem Pikniku był Bieg Kwitnących Ogrodów – wydarzenie przyciągające miłośników sportu
z całej okolicy już od 10 lat. Bieg został zorganizowany przy współpracy z wieloletnim partnerem Nadleśnictwa – Klubem Biegacza im. Piotra Sękowskiego w Płońsku. Rywalizacja rozgrywała się w kilku kategoriach – pierwszy etap zawodów to rywalizacja dzieci - bieg przedszkolaka, bieg dzieci w wieku szkolnym z podziałem na klasy 1-4 oraz 5-8. Następnie miały miejsce biegi dorosłych. Najpierw wystartował Bieg Główny, którego trasa wynosiła 10 km, tuz po nim rozpoczął się Bieg Towarzyszący na 3 km oraz Bieg Nordic Walking na 6 km. Zwycięzcy biegów otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody, a wśród wszystkich uczestników, zarówno dzieci jak i dorosłych, rozlosowano jeszcze nagrody dodatkowe ufundowane przez Klub Biegacza im. Piotra Sękowskiego oraz Nadleśnictwo Płońsk.

Historia i teraźniejszość

Jednak „Kwitnące Ogrody” to nie tylko sport. W tym roku na odwiedzających czekało mnóstwo stoisk tematycznych, doradczych, edukacyjnych itp.

Gościliśmy przedstawicieli MODR Poświętne i ARiMR w Płońsku, którzy służyli poradą w sprawach związanych z rolnictwem. Wśród wystawców pojawili się także członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk oraz Towarzystwa Ziemi raciąskiej „Ziemowit”, którzy zabierali swoich gości w podróż do przeszłości dzięki eksponatom z czasów dawnej Polski. Jeśli zaś mowa o historii, to należy wspomnieć o interesującej wystawie guzików Sochocińskich, którą mieliśmy możliwość zobaczyć dzięki uprzejmości przedstawicieli Gminnego Ośrodka Kultury w Sochocinie.

Przyroda na pierwszym miejscu

Nie zabrakło też stoisk ściśle związanych z lasem i naturą. Gościliśmy doświadczoną sokolniczkę, panią Ilonę Smolagę, która zaprezentowała wspaniałe ptaki drapieżne, m.in. sokoła, kruki i puchacza. Dużym zainteresowaniem cieszył się również Kącik Zielarski „Kari” Pani Kariny Rudzkiej, która poprowadziła warsztaty kształtujące umiejętność wykorzystania leśnych roślin w kuchni. Nie zabrakło także pana Marka Gajdy i jego drzewek Bonsai. Odwiedzający mieli okazję oglądać proces formowania tych niezwykłych drzewek. Nad stoiskiem czuwał również pan Szymon Różański, leśniczy Leśnictwa Nasielsk, który prywatnie jest miłośnikiem sztuki Bonsai.

Ogromne wrażenie robiły stoiska drzewek, krzewów i kwiatów ozdobnych – gościliśmy bowiem Panią Dorotę Saracyn ze swoją szkółką roślin ozdobnych oraz przedstawicieli firmy Kwiaty i Krzewy Ozdobne
„U Kowalskich”.

Nie możemy zapomnieć także o stoisku Nadleśnictwa Płońsk, gdzie każdy mógł uzyskać informacje na temat gospodarki leśnej i ochrony lasu. Rozdawane były także sadzonki drzew i krzewów leśnych, m.in. sosny, kaliny, klonu, dębu, olszy itp. Odwiedzający mogli również obejrzeć film z budowy biura Nadleśnictwa w Szerominku, zobaczyć prezentację z informacjami o strukturze i funkcjonowaniu instytucji oraz krótki film dotyczący bezpiecznego zachowania w lesie.

Gościliśmy także Państwa Piotra i Iwonę Budziszewskich z fundacji „Miód Malina”, którzy zabrali nas do tajemniczego świata pszczół.

Nauka i zabawa

Wiele atrakcji przygotowano także dla najmłodszych. Dużą popularnością cieszyło się stanowisko Strzelnicy Laserowej, zorganizowane przez pana Pawła Kowalskiego. Na dzieci czekały również dmuchane zjeżdżalnie przygotowane przez pana Kamila Piątkowskiego. Nadleśnictwo Płońsk zaś, jak co roku, przygotowało Strefę Malucha, gdzie dzieci mogły przejść się ścieżką zmysłów, poznać tropy zwierząt leśnych, poznać gatunki zwierząt i roślin, a także dowiedzieć się, jak należy się zachować w lesie. Dzieci miały tez okazję spróbować swoich sił w tworzeniu pięknych pejzaży na papierowych talerzykach pod okiem doświadczonego malarza, pana Zdzisława Wiśniewskiego. O doznania estetyczne zadbał także rzeźbiarz, pan Andrzej Grabowski.

Nie tylko dla ducha…

Żaden Piknik nie może się obyć bez pysznego jedzenia. Gościliśmy na pikniku firmę „DOBRE z LASU”, która zapraszała na degustację produktów z dziczyzny. Catering grillowy zapewnił Kapral Kucharek. Jednak należy wspomnieć także o bogatym stoisku Koła Gospodyń Wiejskich, którego przedstawicielki przygotowały dla wszystkich pierogi, ciasta, pyszne herbaty i wiele innych. Na cukiernicze warsztaty i degustację słodyczy bez cukru zapraszała pani Małgorzata Witkowska tworząca pod marką „Sweet Love”. Oprócz tego do świata słodkości zabrały nas także pani Monika Ostrowska i pani Katarzyna Gres.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszego pikniku – partnerom, wystawcom, gościom, a także leśniczemu leśnictwa Kuchary, panu Dariuszowi Świerczowi oraz Zakładowi Usług Leśnych i Szkółkarskich
z panią Agnieszką Chrzanowską na czele.

Mamy nadzieję spotkać się z Państwem znów za rok!