Aktualności Aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Płońsk gospodarzem spotkania w ramach projektu badawczego URK

Nadleśnictwo Płońsk gospodarzem spotkania w ramach projektu badawczego URK

23 sierpnia 2023r. Nadleśnictwo Płońsk miało zaszczyt gościć przedstawicieli grupy badawczej z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zaangażowanych w projekt pn. Optymalizacja hodowli sadzonek drzew leśnych w kontrolowanych warunkach nawodnienia i nawożenia. Kierownikiem przedsięwzięcia jest prof. dr hab. inż. Stanisław Małek z URK. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele nadleśnictw zaangażowanych w projekt: Nadleśnictwa Płońsk, Nadleśnictwa Daleszyce oraz Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Projekt ma na celu zbadanie optymalnych warunków wzrostu dla sadzonek takich gatunków drzew jak: buk zwyczajny, sosna zwyczajna, dąb szypułkowy. URK opracowało autorskie metody nawożenia oraz nawadniania sadzonek. Dzięki prezentacji multimedialnej wszyscy zebrani mieli możliwość zapoznać się z nowymi rozwiązaniami dotyczącymi przeprowadzania pomiarów i analiz, a także poznać nowoczesny sprzęt wykorzystywany do analizy poszczególnych parametrów przy hodowli  sadzonek.

Podczas spotkania ustalone zostały szczegółowe zasady dotyczące oznakowania sadzonek z poszczególnych szkółek do celów transportowych oraz przygotowania powierzchni do ich posadzenia. Po zakończeniu części kameralnej w biurze Nadleśnictwa grupa badawcza udała się na wyznaczoną do realizacji projektu powierzchnię w celu omówienia pozostałych szczegółów przedsięwzięcia.

Na zakończenie Nadleśnictwo Płońsk jako gospodarz spotkania zaprosiło wszystkich przybyłych na obiad do Leśniczówki Paryż.

Kolejne spotkanie z grupą badawczą URK odbędzie się na przełomie września i października, gdy sadzonki będą gotowe do wyjęcia z gruntu i przetransportowania na uprawy. Czekamy z niecierpliwością na kolejne wyniki badań prowadzanych m.in. w naszej szkółce w Kucharach.